Krásencká rozhledna (Krásno | srpen 2014)

Krásenská rozhledna

 

Historie

V roce 1932 byla dokončena první rozhledna v tomto regionu Slavkovského lesa, rozhledna na vrchu Krudum, nedaleko obcí Třídomí a Hrušková. Obyvatelé obce Krásno se její stavbou nechali inspirovat a rozhodli se vystavět nad svou obcí rozhlednu také. Největším inspirátorem a propagátorem celé stavby byl krásenský rodák Alfréd Ruppert. Díky jeho elánu se k němu začali přidávat další nadšenci podporující stavbu rozhledny. Nejdříve se dali dohromady zdejší lidé, kteří byli schopni vyprojektovat takovouto stavbu. Hlavními osobami výstavby se tak stali projektant Fritz Hoffmann a sochař Willibald Russ. Oba dva se společně pustili do díla a připravili jeden z nejzajímavějších projektů nejen v oblasti Slavkovského lesa, ale v celém tehdejším Československu.

Samotný tvar věže navrhl sochař  W. Russ, který se nechal inspirovat orientálními stavbami, hlavně Babylónskou věží, které jej velmi okouzlovaly. Navrhl proto spirálovitý tvar s neobvyklým vnějším schodištěm. Architekt F. Hoffmann následně připravil projekt k výstavbě věže.

Dalším důvodem k rozhodnutí začít se stavbou, byla tehdejší všeobecná krize. Obec hodlala zmenšit její následky na zdejší obyvatele tím, že jim zajistí práci placenou z místní pokladny. Rozhledna byla vyprojektována jako 25 metrů vysoká s průměrem 11 metrů a měla celkem 120 schodů. Nacházela se na vrcholu kopce Krásenský vrch ve výši 777 metrů nad mořem.

Jako vždy, i tento projekt musel být podložen finančními prostředky. Tehdy se o ně postarali hlavně samotní obyvatelé Krásna a jejich spolky. Všichni společně se dali do shánění peněz na dokončení stavby. Nakonec byly sehnány základní prostředky a tak se roku 1933 mohlo začít se stavbou. Peněz však nebylo dostatečné množství k postavení celé stavby. Aby se co nejvíce ušetřilo, veškerý materiál se sháněl z těsného okolí stavby, aby nebylo nutné vynakládat peníze za dopravu. Kameny, kterých bylo na stavbu použito velké množství, se tahaly z okolí kopce a na jeho jedné straně vznikl menší lom. Používaly se také ty nejjednodušší mechanizmy a pomůcky, aby i toto bylo co nejlevnější. Přesto peníze vystačili pouze do října roku 1933. Poté musela být stavba pro nedostatek financí přerušena. Nastalo období dalších sbírek.

Do června roku 1934 se podařilo sehnat další peníze, takže se mohlo v pracích pokračovat. Stavba rychle pokračovala a byla brzy poté dokončena. Dne 23. června roku 1935 byla slavnostně otevřena. Samotná sláva rozhledny však trvala jen do konce války v roce 1945. Avšak i za tak krákou dobu si získala velikou popularitu v nejen v oblasti Slavkovského lesa, ale stala se vyhledávaným turistickým cílem mnoha turistů z celého Československa. Během období německé okupace přejmenovali místní obyvatelé rozhlednu na Adolf Hitlerwarte. S nástupem nového režimu v Československu přišel absolutní nezájem nejen o rozhledny ve Slavkovském lese, ale v celém státě. Ke všem podobným historickým objektům se státní orgány chovaly velice macešsky a nezajišťovaly ani základní minimální údržbu. Stavba rozhledny proto rychle chátrala. Netrvalo dlouho a výstup na ni začal být životu nebezpečný. Menších dílčích oprav se stavba dočkala až v osmdesátých létech. Přesto její stav začal být označován jako kritický a státní orgány zakázaly na její vrchol výstup.

Počátkem devadesátých let se zdálo že je osud rozhledny zpěčetěn a skončí jako nedaleká Kempfova rozhledna na hoře Krudum, která byla pro špatný stav v roce 1981 stržena a zbyla z ní jen hromada sutě. Naštěstí došlo tehdy ke změně režimu a nový systém umožnil lidem se více o podobné objekty starat. Stav místní rozhledny velice dělal starost místnímu rodákovi Hartwigu Ruppertovi příbuznému Alfréda Rupperta, iniciátoru stavby rozhledny. Velice vytrvale oslovoval bývalé rodáky obce v Německu, ale také orgány státní orgány, až se mu podařilo zajistit pro opravu rozhledny dostatečně vysoký obnos a inicioval její opravu. Celková generální oprava, která zahladila stopy po období 40 let devastace památky, byla ukončena v červenci roku 1997. Stavba byla nejen dostatečně zpevněna, ale schodiště dostalo podstatně vyšší ochoz, než-li ten původní, který se během let téměř rozpadl. Na vrcholové plošině byly po obvodu umístěny keramické destičky s popisky výhledu na všechny světové strany. Ještě v témže roce byla rozhledna slavnostně otevřena. Od té doby se stala významným výletním místem Slavkovského lesa. Několikrát se dokonce objevila na filmovém plátně.

zdroj textu: slavkovsky les

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: